Постинг
02.05.2008 18:45 -
Българите и техният дълъг път от Тян Шан до Европа
Макар и да сме народът, който единствен в Европа е запазил етническото си име и названието на страната си непроменени от времето на заселването си на Балканите, ние продължаваме да бъдем срамно невежи по отношение на най-древната си история...
В сърцето на Азия (Част първа)
За най-старите обиталища на българите в Азия сведенията са оскъдни и за съжаление твърде епизодични. Въпреки това старателното им издирване може да разкаже все нещичко за най-древната ни история.
Първи по важност са китайските извори, макар че те обхващат един твърде късен период. В тях българите фигурират под имената Булуочжи/Булуодзи, Полюхан/Полуохан/Булюхан/Булудзян и Булуген. Повечето форми са засвидетелствани в лични имена. По думите на учения Санпин Чен, познавач на старата китайска историческа книжнина, всички тези варианти отговарят на едно и също етническо име: българи. За пръв път те са споменати във връзка със събития от IV век и са представени като остатък от старата Хунска конфедерация от Централна Азия. Остатък само в политически, но не и в етнически и езиков смисъл. Самите китайски извори подчертават европеидния расов тип на българите/булуочжи, познанията им по земеделие и непокорния им дух. Териториите, обитавани от тях, са обхващали района около източнотаримските градове Турфан и Дунхуан (днес в провинция Синдзян), в стари времена населяван от хора от европеидната раса, и района северно от планината Тян Шан, вероятно около днешния град Бешбалик.
Друго сведение за по-ранен период, отново локализиращо българите като население от Таримския басейн около планината Тян Шан, е оставено от живелия през XIII век арменски историк Степаннос Орбелян. Той съобщава, че около 240 г. в страната на халандурите (или хайландурите), тоест уногундурите, намираща се в Китай (всъщност в Таримския басейн, днес основно зает от пустинята Такламакан), избухнали размирици и група победени бегълци се установяват няколко години по-късно в Армения, където дават началото на прославения аристократичен род Мамиконеан. За тези събития разказват и по-ранните арменски автори Мовсес Хоренаци и Себеос.
Друго сведение за българите в днешен Западен Китай, макар и много по-късно, принадлежи на руския историк от XVII век Андрей Лизлов. Той посочва 4 страни, които се намирали “близо до Индия”: Аргон, Арсатер, Аниа и Белгиана. Аргон всъщност е таримската град-държава Арги (Карашахр), името Арсатер е идентично на самоназванието на тохарското население в Тарим – арси, което означава “бели, сребристи, блестящи” и по смисъл е идентично с превода на името “българи”. Страната или планината Белгиана (страната на българите) по други източници също е локализирана в Таримския басейн, между планините Тян Шан, Памир и Хиндукуш.
Други податки за най-старите землища на предците ни в района на Тарим са редица сходства между говорените там индоевропейски диалекти (т.нар. тохарски А и Б езици) и български диалектни и книжовни думи. Думи като ватаф/ватах, вик, врът (градина), крамарин (болярин, управител), кукер, кукнувам/чучвам (клякам, сядам), кънтя, кръш (стръмно място), лик, мушкам/муша, фрът (старобълг. “брадва”), цака (начин, метод), цапвам, цоцам/цукам (пия) и много други имат близки тохарски паралели. Важно е да се посочи, че тохарският А и Б са индоевропейски диалекти, които обаче са близки не до околните индоирански езици, а на първо място до балто-славянските, келтските и германските езици, както и до тракийския, илирийския и арменския. По-късно, смесвайки се по своя път на запад с иранци от Средна Азия и Източна Европа, и с хуни, към изконния си тохарски език българите добавят и много ирански заемки, както и определен пласт военно-административна терминология от тюркски произход. Но запазват своите индоевропейски етнически и езикови характеристики. И може би именно това се оказва причината от IX век насетне езиците на българи и славяни на Балканите да се слеят безболезнено, защото вероятно те са били близки.
Първата миграция на българите на запад от Тян Шан по всяка вероятност се осъществява в рамките на преселението на индоевропейските племена, наречени в китайските извори с името юечжи, а от гръко-латинските автори – асиани, пасиани, сакарауки и тохари. В последната четвърт на II век пр. Хр. те навлизат на територията на днешен Афганистан и ликвидират тамошното Гръко-бактрийско царство. Век и половина по-късно най-силното юечжийско племе основава мощната Кушанска империя, просъществувала до IV век.
В следващите столетия българите в Бактрия/Тохаристан и Согдиана (днешните Северен Афганистан и Таджикистан) почти постоянно са скрити за тогавашните историци и географи под политическото върховенство на Кушанската империя. Въпреки това отделни сведения за тях са достигнали до нас.
Най-ранното принадлежи на големия географ Птолемей, който около 170 г. сл. Хр. споменава народ, наречен Borgi, обитавал земите около Херат в днешен Западен Афганистан, явно откъснал се от основния масив по поречието на Аму Даря. На една антична карта с век по-стара от Птолемеевото сведение боргите отново са поместени в същия район. Много по-късно, в 972 г., анонимната персийска география “Худуд ал-Алам” помества в приблизително същия район селището Б.лхари, днес известно като Фалхар.
Още по-интересно е сведението, оставено от писалия преди 885 г. арабски автор Ибн Хордадбех. Имайки достъп до старите сасанидски архиви, той изброява кои средноазиатски владетели към 239 г. персийския цар Ардашир I Папак бил направил свои васали след полуразпадането на Кушанската империя. Сред тях е и един Бурджан-шах, т.е. български цар, доколкото старото персо-арабско название на българите е бурджан. Неговите владения се намирали около днешните северноафганистански градове Хулм, Ишкашим, Кундуз и Баглан, югоизточно от Балх.
В съставения в 354 г. т. нар. “Анонимен римски хронограф” българите са споменати отново в приблизително същия район – около Индия.
Не по-малко интересни сведения за българите в Средна Азия е оставил в края на VII век големият арменски географ и енциклопедист Ананиа Ширакаци в своята география “Ашхарацуйц” (“Светопоказател”). Описвайки етническата ситуация в земите на днешните Афганистан и Таджикистан, и съчетавайки старите сведения на Птолемей с такива за средата или първата половина на VI век сл. Хр., арменският географ на два пъти споменава българите под името “народа булх” и “народа бушх”. Втората форма се дължи на грешка при по-късните преписи на “Ашхарацуйц”. В единия случай българите са представени като стар народ от Средна Азия (от кушанско време), а в другия – като новодошъл етнос, заселил се северно от река Аму Даря заедно с хефталитите, алхоните и валхоните (вархоните). Втората група българи се появява западно от Памир в периода 390-420 г., изселвайки се от земите на Таримския басейн, подгонена от бързо засушаване. Точно по същото време китайските извори документират рязък демографски срив в Северен и Западен Тарим. Мигриращите таримски българи, възпозвайки се от напредването на войнствените хефталити, се установявят в района на днешен Таджикистан и около Ташкент – столицата на Узбекистан. За това свидетелства директно през XIII век арменският автор Вардан Аревелци, който помества “страната на булгхарите” именно около Ташкент. Дори в една своя добавка към превода си на “Хронография” на Михаил Сирийски Вардан сочи, че българите са били ако не главният, то поне вторият по значение и влияние народ в могъщата Хефталитска империя, оцеляла на политическата карта на Средна Азия чак до 563 или 567 г. и в периода 484-535 г. превърнала в данъкоплатец Сасанидска Персия. В своя апогей около 500-510 г. Хефталитската империя владее старите области Согдиана и Тохаристан (Бактрия), Западен Тарим, по-голяма част от днешен Пакистан и Кашмир в Северозападна Индия. В 563 или 567 г. тази империя е унищожена от комбиниран удар на персите и тюрките.
В първата четвърт на V век заплахата от навлизането на хефталитите западно от Памир принуждава посткушанските държавици от земите на днешен Афганистан да се обединят под властта на княз Кидара, дал името на една просъществувала около половин век държавна формация, известна като Кидаритско царство. В него старите български заселници от II век пр. Хр. са играели толкова важна роля, че след разгрома на Кидаритското царство от перси и хефталити в 466 г. една група от тях се изселва към Източен Кавказ, където два века по-късно Ананиа Ширакаци ги регистрира под името Чдар-болкар (Кидаритски българи). Друга група кидаритски българи бяга на североизток в Южен Хиндукуш и Западен Тибет, и основава към края на V или началото на VI век държавата Болор. Нейното население са вторите булхи, записани от Ананиа Ширакаци и принадлежащи към старото население на Тохаристан. Тази държава оцелява чак до средата на IX век.
(Следва продължение ...)
Гл. ас. д-р Петър Голийски, СУ “Св. Климент Охридски”
В сърцето на Азия (Част първа)
За най-старите обиталища на българите в Азия сведенията са оскъдни и за съжаление твърде епизодични. Въпреки това старателното им издирване може да разкаже все нещичко за най-древната ни история.
Първи по важност са китайските извори, макар че те обхващат един твърде късен период. В тях българите фигурират под имената Булуочжи/Булуодзи, Полюхан/Полуохан/Булюхан/Булудзян и Булуген. Повечето форми са засвидетелствани в лични имена. По думите на учения Санпин Чен, познавач на старата китайска историческа книжнина, всички тези варианти отговарят на едно и също етническо име: българи. За пръв път те са споменати във връзка със събития от IV век и са представени като остатък от старата Хунска конфедерация от Централна Азия. Остатък само в политически, но не и в етнически и езиков смисъл. Самите китайски извори подчертават европеидния расов тип на българите/булуочжи, познанията им по земеделие и непокорния им дух. Териториите, обитавани от тях, са обхващали района около източнотаримските градове Турфан и Дунхуан (днес в провинция Синдзян), в стари времена населяван от хора от европеидната раса, и района северно от планината Тян Шан, вероятно около днешния град Бешбалик.
Друго сведение за по-ранен период, отново локализиращо българите като население от Таримския басейн около планината Тян Шан, е оставено от живелия през XIII век арменски историк Степаннос Орбелян. Той съобщава, че около 240 г. в страната на халандурите (или хайландурите), тоест уногундурите, намираща се в Китай (всъщност в Таримския басейн, днес основно зает от пустинята Такламакан), избухнали размирици и група победени бегълци се установяват няколко години по-късно в Армения, където дават началото на прославения аристократичен род Мамиконеан. За тези събития разказват и по-ранните арменски автори Мовсес Хоренаци и Себеос.
Друго сведение за българите в днешен Западен Китай, макар и много по-късно, принадлежи на руския историк от XVII век Андрей Лизлов. Той посочва 4 страни, които се намирали “близо до Индия”: Аргон, Арсатер, Аниа и Белгиана. Аргон всъщност е таримската град-държава Арги (Карашахр), името Арсатер е идентично на самоназванието на тохарското население в Тарим – арси, което означава “бели, сребристи, блестящи” и по смисъл е идентично с превода на името “българи”. Страната или планината Белгиана (страната на българите) по други източници също е локализирана в Таримския басейн, между планините Тян Шан, Памир и Хиндукуш.
Други податки за най-старите землища на предците ни в района на Тарим са редица сходства между говорените там индоевропейски диалекти (т.нар. тохарски А и Б езици) и български диалектни и книжовни думи. Думи като ватаф/ватах, вик, врът (градина), крамарин (болярин, управител), кукер, кукнувам/чучвам (клякам, сядам), кънтя, кръш (стръмно място), лик, мушкам/муша, фрът (старобълг. “брадва”), цака (начин, метод), цапвам, цоцам/цукам (пия) и много други имат близки тохарски паралели. Важно е да се посочи, че тохарският А и Б са индоевропейски диалекти, които обаче са близки не до околните индоирански езици, а на първо място до балто-славянските, келтските и германските езици, както и до тракийския, илирийския и арменския. По-късно, смесвайки се по своя път на запад с иранци от Средна Азия и Източна Европа, и с хуни, към изконния си тохарски език българите добавят и много ирански заемки, както и определен пласт военно-административна терминология от тюркски произход. Но запазват своите индоевропейски етнически и езикови характеристики. И може би именно това се оказва причината от IX век насетне езиците на българи и славяни на Балканите да се слеят безболезнено, защото вероятно те са били близки.
Първата миграция на българите на запад от Тян Шан по всяка вероятност се осъществява в рамките на преселението на индоевропейските племена, наречени в китайските извори с името юечжи, а от гръко-латинските автори – асиани, пасиани, сакарауки и тохари. В последната четвърт на II век пр. Хр. те навлизат на територията на днешен Афганистан и ликвидират тамошното Гръко-бактрийско царство. Век и половина по-късно най-силното юечжийско племе основава мощната Кушанска империя, просъществувала до IV век.
В следващите столетия българите в Бактрия/Тохаристан и Согдиана (днешните Северен Афганистан и Таджикистан) почти постоянно са скрити за тогавашните историци и географи под политическото върховенство на Кушанската империя. Въпреки това отделни сведения за тях са достигнали до нас.
Най-ранното принадлежи на големия географ Птолемей, който около 170 г. сл. Хр. споменава народ, наречен Borgi, обитавал земите около Херат в днешен Западен Афганистан, явно откъснал се от основния масив по поречието на Аму Даря. На една антична карта с век по-стара от Птолемеевото сведение боргите отново са поместени в същия район. Много по-късно, в 972 г., анонимната персийска география “Худуд ал-Алам” помества в приблизително същия район селището Б.лхари, днес известно като Фалхар.
Още по-интересно е сведението, оставено от писалия преди 885 г. арабски автор Ибн Хордадбех. Имайки достъп до старите сасанидски архиви, той изброява кои средноазиатски владетели към 239 г. персийския цар Ардашир I Папак бил направил свои васали след полуразпадането на Кушанската империя. Сред тях е и един Бурджан-шах, т.е. български цар, доколкото старото персо-арабско название на българите е бурджан. Неговите владения се намирали около днешните северноафганистански градове Хулм, Ишкашим, Кундуз и Баглан, югоизточно от Балх.
В съставения в 354 г. т. нар. “Анонимен римски хронограф” българите са споменати отново в приблизително същия район – около Индия.
Не по-малко интересни сведения за българите в Средна Азия е оставил в края на VII век големият арменски географ и енциклопедист Ананиа Ширакаци в своята география “Ашхарацуйц” (“Светопоказател”). Описвайки етническата ситуация в земите на днешните Афганистан и Таджикистан, и съчетавайки старите сведения на Птолемей с такива за средата или първата половина на VI век сл. Хр., арменският географ на два пъти споменава българите под името “народа булх” и “народа бушх”. Втората форма се дължи на грешка при по-късните преписи на “Ашхарацуйц”. В единия случай българите са представени като стар народ от Средна Азия (от кушанско време), а в другия – като новодошъл етнос, заселил се северно от река Аму Даря заедно с хефталитите, алхоните и валхоните (вархоните). Втората група българи се появява западно от Памир в периода 390-420 г., изселвайки се от земите на Таримския басейн, подгонена от бързо засушаване. Точно по същото време китайските извори документират рязък демографски срив в Северен и Западен Тарим. Мигриращите таримски българи, възпозвайки се от напредването на войнствените хефталити, се установявят в района на днешен Таджикистан и около Ташкент – столицата на Узбекистан. За това свидетелства директно през XIII век арменският автор Вардан Аревелци, който помества “страната на булгхарите” именно около Ташкент. Дори в една своя добавка към превода си на “Хронография” на Михаил Сирийски Вардан сочи, че българите са били ако не главният, то поне вторият по значение и влияние народ в могъщата Хефталитска империя, оцеляла на политическата карта на Средна Азия чак до 563 или 567 г. и в периода 484-535 г. превърнала в данъкоплатец Сасанидска Персия. В своя апогей около 500-510 г. Хефталитската империя владее старите области Согдиана и Тохаристан (Бактрия), Западен Тарим, по-голяма част от днешен Пакистан и Кашмир в Северозападна Индия. В 563 или 567 г. тази империя е унищожена от комбиниран удар на персите и тюрките.
В първата четвърт на V век заплахата от навлизането на хефталитите западно от Памир принуждава посткушанските държавици от земите на днешен Афганистан да се обединят под властта на княз Кидара, дал името на една просъществувала около половин век държавна формация, известна като Кидаритско царство. В него старите български заселници от II век пр. Хр. са играели толкова важна роля, че след разгрома на Кидаритското царство от перси и хефталити в 466 г. една група от тях се изселва към Източен Кавказ, където два века по-късно Ананиа Ширакаци ги регистрира под името Чдар-болкар (Кидаритски българи). Друга група кидаритски българи бяга на североизток в Южен Хиндукуш и Западен Тибет, и основава към края на V или началото на VI век държавата Болор. Нейното население са вторите булхи, записани от Ананиа Ширакаци и принадлежащи към старото население на Тохаристан. Тази държава оцелява чак до средата на IX век.
(Следва продължение ...)
Гл. ас. д-р Петър Голийски, СУ “Св. Климент Охридски”
Следващ постинг
Предишен постинг
Търсене
За този блог
Гласове: 455
Блогрол
1. BMPO
2. INFO FOR MACEDONIA
3. Macedonia after WW1 and its liberation in 1941.VIDEO
4. Западни покрайнини.VIDEO
5. Пророчествата на Ванга за България
6. МАКЕДОНИЯ: ИСТОРИЯ И НОВИНИ
7. John Atanasoff
8. КНИГИ ЗА МАКЕДОНИЯ
9. СТРАНИЦА ЗА ПРАБЪЛГАРИТЕ
10. Тодор Александров
11. Шуми Марица
12. Насилствената Македонизация
13. Сите българи заедно
14. Македонец означава чист българин
15. Bulgarians from Macedonia
16. Macedonia History
17. Bulgarians in Albania
18. Посветено на 700 000 български бежанци и изгнанници от Беломорието, Македония, Тракия и Добруджа.
19. Екши Су -българско село в северна Гърция
20. Dimiter Peshev, the Saviour of 50 000 Bulgarian Jews
21. Ziezi ви промива мозъците !!! Не го забравяйте !!!
2. INFO FOR MACEDONIA
3. Macedonia after WW1 and its liberation in 1941.VIDEO
4. Западни покрайнини.VIDEO
5. Пророчествата на Ванга за България
6. МАКЕДОНИЯ: ИСТОРИЯ И НОВИНИ
7. John Atanasoff
8. КНИГИ ЗА МАКЕДОНИЯ
9. СТРАНИЦА ЗА ПРАБЪЛГАРИТЕ
10. Тодор Александров
11. Шуми Марица
12. Насилствената Македонизация
13. Сите българи заедно
14. Македонец означава чист българин
15. Bulgarians from Macedonia
16. Macedonia History
17. Bulgarians in Albania
18. Посветено на 700 000 български бежанци и изгнанници от Беломорието, Македония, Тракия и Добруджа.
19. Екши Су -българско село в северна Гърция
20. Dimiter Peshev, the Saviour of 50 000 Bulgarian Jews
21. Ziezi ви промива мозъците !!! Не го забравяйте !!!