КАПИТАН СТАМАТ ИКОНОМОВ
ВИДЕН ДЕЕЦ И ЧЛЕН НА ГБТ НА ПРЕОБРАЖЕНСКОТО ВЪСТАНИЕ
(18.06.1866 – 12.09.1912 г.)
Капитан Стамат Икономов
|
Стамат Георгиев Икономов е роден на 18 юни 1866 г. в гр. Малко Търново. Произхожда от заможно семейство. Баща му служи като свещеник в Малко Търново. Първоначалното си образование получава в родния си град, а гимназия завършва в гр. Варна. След гимназиалното си образование постъпва и завършва Военно училище в София. Участва в Сръбско-Българската война през 1885 г. и за проявен героизъм е награден с орден за храброст. Повече от 15 години служи като офицер в различни части на българската армия (3-ти конен полк, 10-ти пехотен полк, 22-ри пехотен полк) и достига войнското звание капитан. Скромен, мълчалив и с радикално-демократични разбирания. Войните в казармата, към които проявява бащинско държание, го обожават и хранят скъпи спомени за него.
В навечерието на Преображенското въстание, капитан Стамат Икономов се уволнява от армията по собствено желание, за да се отдаде всецяло на национално-освободителната борба в родния си край. През пролетта на 1903 г., в продължение на повече от един месец, той прекарва на лагер в местността “Воденицата на Петка Чорбаджиев”, известна по-късно като “Воденицата на Петко Росен”, край с. Гергебунар (дн. Росеново), Средецка община, където води военна подготовка на четниците от най-голямата чета на Преображенското въстание.
След завършване на подготовката, четата предвождана от Лазо Лазов пресича границата и се отправя за “Петрова нива”, за Конгреса на “Странджанско Оборище”. Оценявайки военните познания и организаторските му способности, на конгреса на “Петрова нива”, Стамат Икономов е избран в състава на Главното ръководно боево тяло (ГРБТ), редом с Михаил Герджиков и Лазар Маджаров.
Въпреки офицерския си чин, капитан Стамат Икономов не проявява претенции за някакъв пост в предстоящото въстание. По време на въстанието, той е в района на селата Узункьой и Инджекьой, Визенско, където организира нападението над турските гарнизони.
В спомените си Хр. Силянов споделя, че в навечерието на въстанието в ръководството на ГБТ се завежда спор за тактиката на бойните действия. Капитан Стамат Икономов предлага с обединени усилия да се нападне първо околийския център в Малко Търново, с което всички околни турски гарнизони ще останат без опорен пункт, докато Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Христо Силянов са против. Така становището на болшинството налага тактиката на разпокъсаните действия в отделните селища.
По-късно се отчита погрешността на тази стратегия и се признава, че Стамат Икономов е бил на прав път в преценките си.
След поражението на Преображенското въстание, Стамат Икономов продължава да участва активно в тракийското движение. На конгреса на Одринския окръжен комитет във Варна (14-17 февруари 1904 г.) той е избран отново в ГРБТ. През 1907 г. Икономов заедно с Лазар Маджаров навлиза с чета в Одринско, но поради заболяване се връща в България. След хуриета на младо турците (1908 г.) ООРК свиква Конгрес в гр. Одрин на 31 декември 1908 г., на който Стамат Икономов, присъства като делегат и е избран за председател на Пленарните заседания и включен в състава на Окръжното ръководство.
В навечерието на Балканската война Стамат Икономов е в София, където обитава малка стаичка под наем в кв. “Овча купел”. Здравословното му състояние обаче е силно разклатено и на 12 септември 1912 г. умира сред голяма беднотия.
Така напуска тракийските редици един изключително скромен и родолюбив, отдал изцяло себе си борец за свободата на поробена Тракия, без всякакви претенции за материални облаги.
За него в пълна сила важат Ботевите стихове: “Умря сиромаха за правда, за правда и за свобода”.
Тракийско дружество “Антим Първи”
гр. Бургас
2. INFO FOR MACEDONIA
3. Macedonia after WW1 and its liberation in 1941.VIDEO
4. Западни покрайнини.VIDEO
5. Пророчествата на Ванга за България
6. МАКЕДОНИЯ: ИСТОРИЯ И НОВИНИ
7. John Atanasoff
8. КНИГИ ЗА МАКЕДОНИЯ
9. СТРАНИЦА ЗА ПРАБЪЛГАРИТЕ
10. Тодор Александров
11. Шуми Марица
12. Насилствената Македонизация
13. Сите българи заедно
14. Македонец означава чист българин
15. Bulgarians from Macedonia
16. Macedonia History
17. Bulgarians in Albania
18. Посветено на 700 000 български бежанци и изгнанници от Беломорието, Македония, Тракия и Добруджа.
19. Екши Су -българско село в северна Гърция
20. Dimiter Peshev, the Saviour of 50 000 Bulgarian Jews
21. Ziezi ви промива мозъците !!! Не го забравяйте !!!